HABERLER / Turkcell’in Görme Engellilerin Daha Çok Sosyalleşmesi İçin Geliştirdiği Uygulama: Hayal Ortağım!

02/03/2018

Turkcell’in Görme Engellilerin Daha Çok Sosyalleşmesi İçin Geliştirdiği Uygulama: Hayal Ortağım!

02/03/2018

Turkcell, MWC 2018’de birbirinden iddialı projeleri duyuruyor. Kopilot, Akıllı Tarım gibi projeleriyle MWC’nin ilgi odağı olan Turkcell, bunun dışında Hayal Ortağım uygulaması ile görme engelliler için hayat kurtarıcı bir uygulamayı da tanıttı.

Webtekno ekibi olarak da çok önem verdiğimiz Hayal Ortağım uygulaması, Vestel’in YGA ile birlikte geliştirdiği WeWalk Akıllı Baston ile birlikte MWC 2018’de tanıtılan ve engelliler için geliştirilmiş olan en başarılı ürünlerden biri oldu. Görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için geliştirilen uygulama ve akıllı baston, birlikte çalışarak görme engellilerin gün içerisinde hayatlarına çok daha kolay bir şekilde devam etmesini sağlıyor.

Turkcell’de Engelli Çözümleri Ürün Yöneticiliği yapan Gamze Sofuoğlu, Hayal Ortağım uygulaması için yaptığı açıklamada, “Hayal Ortağım’ın iki temel hedefi var. Birincisi görme engellilerin bilgiye hızlı ulaşmasını sağlamak. Bu hedef doğrultusunda haber, köşe yazısı, eğitim, kitap, dergi gibi içerikler sunuyoruz. İkinci hedefimiz ise, görme engellilerin sosyal hayata eşit ve tam katılımlarına destek olacak teknolojiler geliştirmek” dedi.
Bu konuda 3 temel teknolojinin var olduğunu söyleyen Sofuoğlu, bunların kapalı alanlarda navigasyon, sesli betimleme ve ulaşım teknolojisi olduğunu açıkladı. Bu özelliklere kısaca bakmak gerekirse;

Kapalı Alanlarda Navigasyon

Görme engellilerin daha çok sosyal hayata katılması için geliştirilen bu teknoloji, şu anda ülkemizde bulunan 28 alışveriş merkezi ve bir müzede, görme engellilerin önünden geçtikleri mekanlar ve tarihi eserler bilgilendiriliyor. Bu sayının ilerleyen dönemde artması bekleniyor.

Sesli Betimleme

Sesli betimleme sistemi, görme engelli vatandaşlarımızın film izlerken çok daha fazla zevk almasını sağlıyor. Hayal Ortağım uygulaması üzerinden görme engelliler film izledikleri sırada sesli betimlemeyi açarak, filmin sesine göre otomatik bulunan sesli betimlemelere ulaşabiliyor. Örneğin, bir filmin asıl can alıcı noktası bulunduğu mekansa, filmde konuşulmayan boşluklarda, alan hakkında birtakım bilgiler aktarılıyor.

Ulaşım Teknolojisi

Hayal Ortağım uygulaması sayesinde toplu taşımaya binmek için bir durakta beklerken gelen otobüsün numarasını ve otobüse bindikten sonra durağınıza geldiğinizin bilgisini alabiliyorsunuz.

Hayal Ortağım’da yer alan bu 3 ana özellik, görme engellilerin çok daha güvenli bir şekilde sosyalleşmesini sağlıyor. Bu yararlı uygulamayı geliştirdiği için Turkcell’e bir kez daha teşekkür ediyorum.